BODRUM İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE ‘WCEP ULUSLARARASI AKADEMİK ORTAKLIK PROTOKOLÜ’

28

Mart

WCEP Genel Müdürü ve AP Okulları Birliği Başkanı Sn.Volkan Cerrahoğlu ve Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Halil İbrahim Akmeşe, 24.03.2022 tarihinde, Bodrum İlçe Milli EğitimMüdürlüğü’nde düzenlenen törenle katılımcılar eşliğinde ‘WCEP ULUSLARARASI AKADEMİK ORTAKLIK PROTOKOLÜ’ imzaladılar.

2022-2023 eğitim-öğretim yılı itibariyle faaliyete geçecek olan protokol, dünyanın en prestijli ve geçerli lise diploma programı olan Advanced Placement (AP) Müfredat ve Diploma Programını, Kanada Eğitim Bakanlığı öğrenci değişim programlarını, uluslararası müfredatları, uluslararası test hizmetlerini, öğretmen eğitimlerini ve proje ortaklıklarını kapsamaktadır. Protokol, uluslararası projelerden faydalanmak isteyen öğrencilere yol gösterici olarak Türkiye ve dünya üniversitelerinin kapılarını açacaktır.

Protokolün ilk icraatı AP Programı olacaktır. ABD’de uygulanan ve oradan tüm dünyaya yayılan bir program olan Advanced Placement, ABD'nin dışında 60'tan fazla ülkede uygulanmakta ve tanınmaktadır. İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak da adlandırılan Advanced Placement eğitimde mükemmeliyeti hedefleyen güçlü, kapsamlı ve çok çalışmayı gerektiren bir programdır. Advanced Placement programının amacı; lise eğitimi sırasında üniversite düzeyinde akademik eğitim vermektir. WCEP’in çalışmaları sonucunda program Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı onayı almıştır. AP programı olan liselerde verilen eğitim sayesinde oldukça zorlayıcı ama başarılı bir sistem üzerine kurulmuş AP programını lise eğitimi boyunca alan öğrenciler gerek yurtdışı üniversitelerde, gerekse de ülkemizde AP programını kabul eden üniversitelerde kredi muafiyeti ve burs imkânları kazanabilmektedirler. Türkiye’de programa katılan üniversiteler arasında Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi sayılabilir.

< GERİ