Menü

İTALYA EĞİTİM BAKANLIĞI LİSE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

ORTA ÖĞRETİM (Istruzione Secondaria Superiore)
Eğitim sürecinin ikinci aşaması olan orta öğretim, liceo ve mesleki eğitim ve öğretim sistemlerini kapsamaktadır. 5 yıllık liceo sistemi, ikişer yıllık iki dönemden ve üniversiteye hazırlık niteliğindeki bir yıllık eğitimden oluşur. Mesleki eğitim ise 3–5 yıl sürer.


a) Klasik Lise ve Fen Lisesi (Liceo classico and Liceo scientifico): Bu okulların genel amacı, öğrencileri yüksek öğrenime hazırlamaktır. Süre 5 yıldır, 14–19 yaş grubu öğrenciler eğitim görmektedir. Klasik liselerde haftalık ders saati 27–29 saattir. Fen liselerinde haftalık ders saati 25–30 saat arasındadır.
b) Sanat Okulları (Liceo artistico and Istituto d’Arte): Bu okulların genel amacı, öğrencilerin sanat dallarında uzmanlaşmalarını sağlamaktır. Süre 5 yıldır, 14–19 yaş aralığında öğrenciler eğitim görmektedirler. Haftalık ders saati 39–44 saattir.
c) Mesleki ve Teknik Liseler: Teknik öğretimin temel amacı, işgücü piyasasının değişik sektörlerdeki ihtiyaçları doğrultusunda 14–19 yaş arasındaki öğrencilere belirli teorik ve uygulama eğitiminin verilmesidir. Teknik Lise (Istituti Tecnici)'de tarım, ticaret, turizm, endüstri ve denizcilik alanlarında eğitim verilir. Eğitim 2+3 yıl olarak düzenlenmiştir ancak bu iki dönem arasında geçme sınavı yoktur. Dersler haftanın 5 veya 6 gününe yayılmıştır. Süre 5 yıldır, haftalık ders saati seçilen branşa ve yıla göre değişir. Müfredatın önemli bir bölümü, öğrencinin uzmanlaşacağı alanda yapılacak uygulama çalışmalarına ayrılmıştır. - Meslek Lisesi (Istituti Professionali)'de tarım, sanayi, el sanatları ve özel hizmetler/sektörler (mefruşat, pastacılık, müzik aletleri yapımı vb.) olmak üzere dört ana dalda eğitim verilir. Her bir ana dalın altında iş dünyasında önemli yer tutan alt dallar bulunmaktadır. Süre 5 yıldır. Öğrenciler bu beş yılın ilk üç yılı sonunda zanaatkar, beş yılı tamamladıktan sonra ise teknisyen unvanı alırlar.

Türkiye'de İtalyan liselerinde okuyan ya da en az 120 saat İtalyanca eğitimini belgeleyen öğrencilerimiz, İtalya Eğitim Bakanlığı Lise Öğrenci Değişim Programına başvurabilirler. İlgili kurumlar tarafında İtalyan gönüllü ailelerin yanına yerleştirilen öğrencilerimiz evlerine en yakın okula atanırlar.

İTALYA’YA BAKIŞ

Population Nüfus

59 Milyon

Capital City Başkent

Roma

Known For Nesi ile bilinir

Colosseum, pizza, makarna, moda

Currency Para Birimi

Euro

Language Resmi Dil

İtalyanca

Say Hello Nasıl selam verilir

Ciao!
 • WCEP Turkey
  /WCEPTurkey
 • wcep_yescanada_facebook
  /WCEP
 • WCEP
  /WCEP
 • WCEP Turkey
  /WCEP
bas