Menü

ALMANYA EĞİTİM BAKANLIĞI LİSE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Almanya, federal yapıya sahip bir Cumhuriyettir. Ülkede eğitim sistemi eyaletlere göre farklılıklar göstermektedir. Bu ülkedeki eğitim kurumları devlet ve yerel yönetimler tarafından planlanıp finanse edilmektedir.

Almanya Federal Cumhuriyeti'nde eyaletlerin Kültür Bakanları Daimî Konferansı (KMK), tüm eyaletlerde okul sistemlerinin ortak temellere dayandırılması ve genel bilgiler veren okulları bitirme belgelerinin karşılıklı olarak tanınması için bazı ek kararlar almıştır. Eyaletlerin Kültür Bakanları Daimî Konferansı çerçevesindeki iş birliği birçok alanda okul sistemlerinin aynı yönde ve birbirine benzer bir gelişme sağlamasını mümkün kılmıştır. Kültür Bakanları Daimî Konferansı’nın en önemli görevi Almanya içinde okul değiştirebilmeyi kolaylaştırmaktır. Bunun yanı sıra eyaletler gelecekte eğitim alanında kararlarını daha fazla çeşitliliğe açmak istemektedirler.

Almanya’da okula devam zorunluluğu 6 yaşını doldurmuş çocuklar için başlar ve 18 yaşına kadar sürer. Almanya’da altı yaşını tamamlayan her çocuğun okula gitme zorunluluğu vardır. Bu süre on iki yıldır.

Almanya’da lise bitirme sınavı olarak öğrencilerin “Abitur” sınavına girmesi gereklidir, üniversiteye geçiş için ise “olgunluk diploması” gereklidir.

Türkiye'de Alman liselerinde okuyan ya da en az 120 saat Almanca eğitimini belgeleyen öğrencilerimiz Almanya Eğitim Bakanlığı Lise Öğrenci Değişim Programına başvurabilirler.

İlgili kurumlar tarafında Alman gönüllü ailelerin yanına yerleştirilen öğrencilerimiz evlerine en yakın okula atanırlar.

ALMANYA’YA BAKIŞ

Population Nüfus

83 Milyon

Capital City Başkent

Berlin

Known For Nesi ile bilinir

Araba markaları, Oktoberfest, Beethoven, Köln Katedrali, ayıcıklı şekerlemeleri

Currency Para Birimi

Euro

Language Resmi Dil

Almanca

Say Hello Nasıl selam verilir

Hallo!
 • WCEP Turkey
  /WCEPTurkey
 • wcep_yescanada_facebook
  /WCEP
 • WCEP
  /WCEP
 • WCEP Turkey
  /WCEP
bas