Menü

AMERİKAN DEVLET BAKANLIĞI LİSE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Amerika Birleşik Devletleri, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir. Ülkenin çoğu, Kuzey Amerika'nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu'nun arasında bulunmaktadır. Tipik Amerika ya da tipik Amerikalı diye bir kavram yoktur. Ülkenin büyüklüğü ve elli eyaletin sahip olduğu farklılıklar bir sonuç çıkarmayı zorlaştırır ve genellemeler de sizi yanlış yönlendirir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim genel olarak devlet tarafından sağlanır. İlk ve orta dereceli okullarda devam mecburiyeti vardır. ABD' deki eğitim sistemi, Türkiye'deki eğitim sistemi gibi merkezi değildir. İlk ve orta öğretim müfredatların ana standartları U.S Department of Education (ABD Eğitim Bakanlığı) tarafından belirlenir, fakat her eyalet hatta şehir kendi müfredat ve hedeflerini belirler. 5. sınıfı tamamlayan öğrenci, 7 yıl süren ve 6-12. sınıflar arasını kapsayan orta öğretime (secondary school) geçer. Orta öğretimin son 4 yılı lise (high school) olarak adlandırılır. 12. sınıfı tamamlayan öğrenci lise diploması almaya hak kazanır. Amerikan eğitim sisteminde koleje veya üniversiteye devam edebilmek için lise diploması almış olmak gerekir. Amerika'da lise öğrencileri için bir ulusal sınav veya kurs uygulaması yoktur. Fakat eğitimciler liseden mezun olacak öğrencilerden beklenen yeterlilik şartları için bir genel standartlar listesi uygulamaya koymuşlardır.

Amerika çok kültürlü yapısına uygun olarak 15-17 yaş arası yabancı lise öğrencilerine bir ya da birden fazla yıl için exchange öğrenci olma hakkı sağlamaktadır. Öğrenciler Devlet Bakanlığı tarafından seçilen gönüllü aileler yanına yerleştirilirler ve evlerine en yakın devlet lisesine giderler. Değişim öğrencileri bu programda bir ya da birden fazla eğitim-öğretim yılı kalabilirler.

A.B.D’YE BAKIŞ

Population Nüfus

329 Milyon

Capital City Başkent

WASHINGTON, DC

Known For Nesi ile bilinir

ÖZGÜRLÜK HEYKELİ, NASA, OSCAR ÖDÜLLERİ, WALL STREET

Currency Para Birimi

ABD DOLARI

Language Resmi Dil

İngilizce

Say Hello Nasıl selam verilir

Hello!
 • WCEP Turkey
  /WCEPTurkey
 • wcep_yescanada_facebook
  /WCEP
 • WCEP
  /WCEP
 • WCEP Turkey
  /WCEP
bas